1.12.2012

Duyuru: Fatih Çetin'in BBM üyeliğinden çıkartılması ve gerekçesi

1 Kasın 2012 tarihli başvurusunda ;
"Başkalarından alıntı yayın yaptığınızda,  izin alıyor ve/ya yayınınızda alıntı adresini belirtiyor musunuz? evet belirtiyorum"
diyerek üyemiz olan Fatih Çetin'in yaptığı alıntıların büyük kısmında kaynak göstermeyerek adeta kendi eseri intibasını yaratmanın ötesinde,  bazı bloglardan azımsanamayacak sayıdaki  "özgün" eserleri de copy-paste ederek kendi blogunda kaynak göstermeden yayınladığı belirlenmiştir.

Yine de, emin olmadan karalamamak adına ve Fatih Çetin'in izin almış olması ihtimalini göz önünde bulundurarak adı geçen "özgün" post yazarları ile temasa geçerek Fatih Çetin'in kendilerinden izin alıp almadığı sorulmuş ve alınan yazılı cevaplar da ne yazık ki  Fatih Çetin'e böyle bir izin verilmediği ve hatta tanımadıkları tarzında olmuştur.


Bu durumda, BBM'nin kuruluş ilkelerinde beyan edildiği gibi kendisine bir mektup ile BBM üyeliğinden çıkartıldığı bildirilmiştir. Postların orjinal sahipleri ve BBM gerekli yerlere gerekli şikayetlerde bulunacaktır. 


Fatih Çetin bazı postlarda kaynak göstermiş, bazı postlarda kaynak olarak Fatih Çetin demiş ve bir çoğunda kaynak veya Fatih Çetin imzası koymamış... Hani nereye çeksen hesabına bir uyanıklık... "benim olanlara adımı koyuyordum" hesabına... özellikle  birinci tekil şahıs ağzından yayını yapılan ve aşağıdaki örnek gibi olan alıntılar ilgili konunun uzmanı olmayanlarca Fatih Çetin'in eseri intibasını uyandırmaktadır...


Evet arkadaşlar öncelikli olarak herkese selamlar. Switch-case yapısını hem daha iyi anlamamız açısından hemde hayırlı bir işe de vesile olması amacıyla başlıktada okuduğunuz üzere Switch-Case ile doğacak çocuğa isim bulma programını yapmış bulunmaktayım.
Programda 2 tane Buton+1 adet PictureBox+1 adet Label ve 1 adet Textbox kullanmış bulunmaktayım...
Programın kaynak kodları: 
private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
{
MessageBox.Show("Programı kullandığınız için teşekkür ederim. \nProgram Yazarı:FATİH ÇETİN");
Close();Yukarıdaki bu örnek gibi işlemler için hukukta yaptırım vardır... öyle ben kendi adımı yazmamıştım ile kimse sıyrılamaz...

bu tip uygulamal dışında da bazı özgün post  çalıntı örnekleri (sahipleri de yazılı olarak bunların izinsiz kullanıldığını teyid ediyorlar) 


İhtiyacım Olan Site
orjinali (17 Eylül 2012)
http://www.gasteci.net/tam-ihtiyacim-olan-site.html
Fatih Çetin yayını: (26 Kasım 2012)
http://fatihcetinn.blogspot.com/2012/11/tam-ihtiyacm-olan-site.html

Alexada yükselmek gerçekten önemli mi?
orjinali: 24 Mayıs 2012 
http://www.polatbuyukarslan.com/genel/alexada-yukselmek-gercekten-onemli-mi/
Fatih Çetin yayını (25 Kasım 2012)
http://fatihcetinn.blogspot.com/2012/11/alexada-yukselmek-gercekten-onemli-mi.html

Haftanın Oyun İncelemesi: Zombirock
orjinali: 24 haziran 2012
http://fatihcetinn.blogspot.com/2012/11/notebooklar-neden-cok-snr.html

ve böyle devam ediyor   http://www.muhendislikegitimi.com, http://www.teknolojik-blog.com gibi sitelerden yaptığı ama buralardan aldığını belirtmediği  alıntı postlar da ayrı...

Lütfen çevremizde olup bitenlere dikkat edelim ve unutmayalım ki emek ve fikir saygısı olmayanların hiç bir şeye saygısı yoktur... biz de kendilerinden uzak durma tercihimizi kullanıyoruz.

Mahallemizin sakinleri arasında böyle bir olay yaşamak bizi üzdü.. yaşamamış olmayı dilerdik...


Kendisine de aşağıdaki mail ile durumu bildirdikSayın Fatih Çetin


1 Kasım 2012 tarihindeki başvurunuz ile kabul edilmiş olduğunuz  Bloglar Mahallesi üyeliğiniz, başvuru sırasında yapmış olduğunuz beyanın aksine, kaynak göstermeksizin ve alıntı olduğu ibaresini kullanmaksızın yayın yapmayı alışkanlık ettiğinizin, ve özgün yayınları bile kendi özgün eseriniz intibası yaratarak yayınladığınızın belirlenmesi üzerine iptal edilmiştir.

Size karşı bir haksızlık yapmamak amacı ile, Postların orijinal sahiplerinin tamamı ile temasa geçilerek, sizin kendilerinden izin almış olmanız olasılığı da değerlendirilmiştir. Ancak geri dönenlerin tümü sizi tanımadıklarını ve böyle bir izin vermediklerini yazılı olarak beyan etmişlerdir.

Bu nedenle,  mahallemizin ilkeleri doğrultusunda sizin üyelinizi iptal ediyoruz ve ;
1)      bizim ve özgün postların orijinal sahipleri tarafından ilgililere bu durumu bildireceğimiz,
2)      BBM duyuru sayfasında sizin üyeliğinizin iptal edildiğini ve iptal gerekçesini  size bu mektubu yolladığımız anda duyurucağımızı ve bu iptal mektubunu açık olarak yayınlayacağımızı,

Bilgilerinize sunar ve sizden blogunuzdaki BBM logosunu kaldırmanızı rica ederiz.

Saygılarımızla,


Önemli Not:
Fatih Çetin, üyeliğinin düşmesinden sonra mail ile temasa geçti ve bir kaç mailden sonra:
a) tüm alıntı postlarına alıntı yaptığı kaynakları belirtmeyi 
b) bütün mahalleden ve alıntı yaptığı bloglardan özür dileyen bir postu kendi blogunda yayınlayacak
c) biz kendisini bir süre izleyeceğiz  ve eğer söz verdiği biçimde doğru hareket ederse yeniden BBM üyeliğini gözden geçireceğiz..

bu şartlarla ilgili yerlere kendisini şimdilik şikayet etmiyoruz... ancak bunları yapmaması halinde elimizdeki tüm screen shotlar  ve listeler ve post sahiplerinin mailleri ile harekete geçeceğiz.

3 yorum:

 1. zaten yasıda ufak sanırım kendisinin böyle insanları aramızda barındırmadğınız için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendi sitesinde kedisi ile ilgili bilgi:
   HAKKIMDA
   BEN FATİH ÇETİN.1993 YILINDA SOĞUK BİR EYLÜL SABAHINDA DOĞDUM.KONYA/AKŞEHİRLİYİM.ŞU AN AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ 2.SINIF ÖĞRENCİSİYİM.1.SINIFI ELAZIĞ FIRAT ÜNİVERSİTESİNDE OKUDUM.YATAY GEÇİŞ YAPARAK AFYONA GELDİM.

   doğruysa eğer bir üniversite öğrencisine hiç mi hiç yakışmayan bir davranış..
   yalansa ve yaşı daha küçükse bu yaşta bunu yapanın dersini alması gerek..

   Sil